cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 
cancel
Announcements
Please be advised, the GuideMe Wizard is no longer available on the Small Business Support Community. For search capability please use the community search field to find content related to Cisco Small Business documents, videos, and discussions.
2833
Views
12
Helpful
28
Replies
Beginner

SPA303 - lokalizace

Dobrý den,

nedaří se mi nahrát čeština do zařízení SPA303.

Zkusil jsem postup:

1. https://supportforums.cisco.com/docs/DOC-17756

2. https://supportforums.cisco.com/thread/2095401

ale stále nic.

existuje nějaký ruční způsob jak tam češtinu nahrát ?

mohu si soubor xml umísti na vlastní tftp server? a nějakým příkazem ho tam nahrát?

Díky moc za rady.

28 REPLIES 28
Engager

Re: SPA303 - lokalizace

Je treba spravne vyplnit v konfiguraci Dictionary_Server_Script a uvest do nej cestu kde si zarizeni muze slovnik stahnout. Jestli to bude tftp, ftp, http nebo https server je celkem jedno, podstaten je, aby se tam zarizeni ke slovniku dostalo, kdyz ho bude potrebovat. Pozor, z konfigurace NELZE vynechat anglicky slovnik, ktery MUSI byt konfigurovan na pozici 0 (prinejmensim na nekterych verzich fw to neslo a kdo by zkoumal, kdy to jde a kdy ne - lepsi je to tam proste mit).

Neuskodi, u podobneho dotazu, uvest co tam pri konfiguraci konkretne pises. Je dobre byt trochu konkretnejsi v tom "stale nic". TO muze znamenat ledacos - ze si zarizeni slovnik ze serveru stahnout nezkusi, ze Cestinu nenabizi v Menu, takze si ho nemuzes vybrat, ze si slovniky sice stahne, cestinu v menu nabizi, ale stejne se do ni neprepne ...

Beginner

Dobře Dane díky že ses ozval vyzkouším,

předpokládám že není potřeba mít vyplněné ProfileRule a nemusí se telefon hlásit na SIP učet ústředny.

dělam po upgradu firmware hned factory reset a potom nastavuju DictionaryServerScript

zkusím hlavně umístit english slovnik na 0 pozici jak píšeš, to jsem do dneška neměl:

vyplním tedy: serv=http://ciscosbs2.com/spaDictionaries/spa50x_30x/v745/;d0=English;x0=spa50x_30x_en_v745.xml;d1=Czech;x1=spa50x_30x_cz_v745.xml

adresau ověřuji z PC a je přístupná http://ciscosbs2.com/spaDictionaries/spa50x_30x/v745/

telefon je ve stejném subnetu jako PC a přístup by tam měl tedy telefon mít.

Zítra dám vědět až se podívám na displej telefonu

Marek

Engager

A proc se na nej nepodivas hned ?

http://ip-adresa-telefonu/admin/screendump.bmp

Jinak - me parametr 'serv=' nekonci lomitkem, ale mozna je to jedno.

Beginner

Dobrý den

server bude behem unora spusten v nove verzi.

Dekuji za pochopeni

Engager

SPA303 - lokalizace

Diky, ale tohle by asi bylo lepsi napsat primo do toho dokumentu. Laikove, kteri asi budou nejcastejsimi uzivateli toho serveru, vetsinou nejsou schopni poznat ani to, ze jim server nevraci rozumny obsah ale jen chybu a stravi zbytecne mnoho casu pokusy "co delam spatne".

Dan

Beginner

Dane povedlo se jen napůl

Pomohlo toto: nultá (0) pozice pro English slovník a jiná adresa serveru.

jak píše Tomas provisioning bude funkcni az v unoru.

Pokud na přístroj někdo zavolá na displeji se objeví příchozí hovor ale tlačítka jsou popsaná anglicky.

při zvednutí a po položení sluchátka je čeština v pořádku.

- to bude asi nějaký špatný parametr v tom xml slovníku.

Díky za pomoc.

PS:protože jsem vubec nevěděl že nějaká screendump existuje = moc díky

Engager

Jestlize je alespon neco cesky (napriklad menu) tak to znamena, ze slovniky jako takvoe se nahrat podarilo. A vybrat taky. Pokud nektere texty zustavaji anglicky, pak moznou pricinou je nesoulad mezi verzi firmware v telefonu a slovnikem (zda se mi, ze FW mas 7.4.8 a slovniky jen 7.4.5). A matne si pamatuju, byt' uz to je dost dlouho, ze mezi 7.4.5 a 7.4.8 byl v tomhle ohledu docela skok. Uz jsme psal, ze oboji je dost stare a mel bys zvazit prechod (jak fw tak slovniky) na 7.5.4.

Beginner

Dobrá - přechod na 7.5.4 ještě vyzkouším

a dám vědět.

No ale už jsem nedoufal že se to podaří aspoň takhle.

Máme asi 50 přístrojů (SPA 922, SPA942) na nich je čeština v pořádku

ale na těch 8kusech SPA303 se nedařílo češtinu nahrát protože servisní podpora naši IP ústředny mi oznámila že nové verze SPA5xx a SPA3xx nebudou podporovat takže tam nemám ty správné slovníky.

Já sám je tam nahrát nemůžu nemám na ústřednu admin přístup a jsem odkázaný na veřejný server provisioning který naštěstí teď zastupuje server http://ciscosbs2.com

Engager

No, neni cilem teto diskuse vnest rozbroje mezi konkretniho dodavatele a klienta a to ani tehdy, kdyz ja nic takovyho nenabizim a neslo by tudiz o "konkurencni revnivost".

Takze poznamenam jen tolik, ze jak SPA922 tak SPA941 je uz "End-Of-Sale" i "End-Of-Life". Rozhodnout se, ze jako jedine pristroje budu podporovat ty, ktere uz vyrobce nevyrabi a nepodporuje je, rekneme, pozoruhodne.

Kazdopadne, pri doporuceni upgradovat jsem vychazel z toho, ze odpovedna osoba jsi ty. Jelikoz nejsi, situace je zcela jina. Nedoporucuju "vnitropodnikove schizma", kdy se nekdo stara o ustrednu a odpovida za jeji provoz, a nekdo jiny se mu stoura v telefonech a dava mu tam typy a/nebo firmwary, ktere on nepodporuje. To je tak akorat poukazka na to, ze neco nebude fungovat, treba u neco uplne nesouvisejiciho, a oni ti s velkym gustem oznami, ze si za to muzes sam a pusobi to nepodporovana zarizeni. Dokonce to i muze byt nekdy pravda. Takze tohle opravdu uprime nedoporucuju.

Jestli uz je problem sehnat SPA9xx a/nebo jestli jim chybi nektere funkce, ktere chcete mit a zvladnou je pouze novejsi typy, pak je potreba se dohodnout s tim, kdo za provoz telefonni site odpovida, ze zajisti nejake soucasnejsi telefony. A pokud se s nim dohodnout neda, tak najit jineho dodavatele, ktery vam nabidne co potrebujete. Padesat telefonu - to uz nejste zas az tak uplne maly klient abyste byli nuceni skakat jak dodavatel piska.

Pokud se presto rozhodnes jit schizofrenickou cestou, pak pro vymenu firmware, instalaci slovniku a jine podobne veci, ktere vyzaduji nejaky sitovy server nepotrebujes pristup na ustrednu a nejsi ani odkazan na jakekoliv cizi servery. Potrebne soubory dokazes umistit na jakykoliv vnitrofiremni WWW server, za urcitych okolnosti muze byt dokonce i na nejakem verejnem serveru, kde ma firma svoji normalni verejnou prezentaci. Jak uz jsem psal, padesat telefonu neni zas tak malo, takze asi nejste zadna "garazovka" a nejakej server jiste mate. Za techto okolnosti je rozhodne lepsi pouzivat vlastni server, protoze nejste zavisli kdy ma zrovna kdo rozvrtanej nejakej verejnej (jako zrovna ted T.Ch.) a je to i otazka bezpecnostni. A hlavne, das si tam presne to, co potrebujes.

Beginner

Verejny server v soucasnosti bude upgradovan na novou verzi Devium Provisioning

Samozrejme to co se zde zminuje existuje i jako placena verze pouzivana napriklad Ceskymi operatory

takze pokud by nekdo chtel pronajem provisioning serveru pak to lze

Co se tyka bezpecnosti existuji urcite trendy HTTPS, Sifrovani a pod, nas system zarucuje bezpecnost na maximalni urovni a podporuje 95% vyrobcu IP telefonu

Highlighted
Engager

Co se tyce te bezpecnosti, to jsme si nerozumeli. Nemel jsem ani tak na mysli bezpecnost proti utocnikovi v pozici "treti strany", ale bezpecnosti vuci samotnemu provozovateli takoveho provisioningoveho serveru. V pripade, ze jde o placenou komercni sluzbu, tam to je jasne, tam je soucasti smlouvy i odpovednost za skody zpusobene chybnou funkcnosti nebo nefunkcnosti takoveho serveru, vcetne toho, ze mi do telefonu nacpe nespravnou konfiguraci a/nebo firmware.

Poukazoval jsem (zrejme nikoliv dostatecne jasne) na to, ze u "as-is" dobrovolnickeho neplaceneho serveru odpovednost chybi a jde o bezpecnostni riziko. A nemusime hned premyslet o konspiracnich teoriich jako je umyslna prumyslova spionaz nebo poskozeni nepohodlne konkurence. Castejsi bude prosta a neumyslna chyba/zavada toho provisioningoveho serveru. Ne, ze by se takova nemohla vyskytnout i na serveru komercne poskytnutem, ale tam lze alespon zadat nahradu skody ...

Samozrejme, kdo ty telefony vlastne moc nepotrebuje, respektive, nevadi mu, ze to pripadne par hodin nebo dnu nebude fungovat, pak "dobrovolnicky" bezplatny server staci ...

Osobne si ale myslim, ze uplne nejlepsi je provozovat si jednoduchy server vlastnimi silami a na vlastni odpovednost. Samozrejme, mam-li sitoveho spravce, ktery alespon nejednodussi server provozovat dokaze.

Beginner

Jasně chápu schizma není ideální v praxi ale běžný, někdy to lze řešit někdy ne.

Jsem pro jednoduchá řešení:

- v tomto případě pokud Tomas rozjede server a bude k dispozici jako byl provisioning veřejný využiju ho, jinak si zkusím nahrát soubory na vlastní server a provozovat jak píšeš.

Zatím placenou službu určitě nevyužiju -  pokud nepojede server týden - nevadí to, hlavně potřebuji aspon někoho na foru ¨jako Vás který poradí. 

Engager

Toto narodni forum je efektivne mrtve (stejne jako cela podpora pro Cisco SMB v cechach; Tomas Chott mi tuto poznamku promine, on se mi vzdycky v ramci moznosti pomoct pokousel, to ale na celkovem stavu nic nemeni). Staci se podivat na pocet prispevky a prispevatelu. Kdybys prakticky stejny dotaz nepolozil i v anglickem foru a vzajemne to neprolinkoval odkazem, vubec bych se nedozvedel, ze nejake narodni forum vubec existuje.

Takze doporucuju dotazy klast v prislusnem foru globalnim, anglickem. Sance na odpoved je preci jen o poznani vyssi.

Beginner

Tak to si budu pamatovat.

Je pravda že už jsem to chtěl vzdát.

CreatePlease to create content
This widget could not be displayed.